Przejdź do treści

Tworzenie listy rozwijanej

Lista rozwija jest bardzo wygodnym narzędziem, szczególnie kiedy wprowadzamy do komórek powtarzające się wartość, a nie chcemy się pomylić. Taka lista przydaje się również w sytuacji kiedy chcemy zweryfikować czy dane wprowadzone wcześniej do komórek zgadzają się z naszym standardem.

Tworzenie listy rozwijanej w komórce możemy wykonać na kilka sposobów . Poniżej jeden z przykładowych sposobów.

  1. Przygotuj w dowolnych komórkach wykaz pozycji, które znajda się na Twojej liście. Najlepiej jeżeli takie komórki znajda się na osobnym arkuszu (np. niech to będzie powiedzmy arkusz „słownik”, gdzie będziemy tworzyć nasze dane do list). Zdjęcie poniżej.
    Przygotowanie punktów listy
  2. Zaznacz komórki/komórkę gdzie chciałbyś aby znalazła się lista. Może to być wiele komórek.Przycisk Poprawność danych Po tym działaniu przejdź u góry okna na Kartę/Zakładkę Dane. Teraz w grupie Narzędzia danych odszukaj i kliknij (najlepiej w ikonę nad podpisem) Poprawność danych. Jeśli kliknąłeś w podpis pod ikoną wtedy z listy, która się rozwinie ponownie wybierz Poprawność danych (pierwsza pozycja na liście). Zdjęcie obok.
  3. W oknie, które włączy się powinieneś znajdować się na zakładce Ustawienia. W miejscu gdzie ustawiona jest Dowolna wartość kliknij i zmień ustawienie na Lista. Jest to pierwsze pole wyboru pod słowami Dozwolone.  Po tym działaniu poniżej włączy się pozycja Źródło. Tutaj kliknij, a następnie zmień na dole arkusz na ten ze „słownikiem”. To jest ten gdzie wpisałeś pozycje jakie będą na liście. Kiedy już masz arkusz, możesz zaznaczyć te konkretne komórki z wpisanymi pozycjami. Zdjęcie poniżej.
    Okno ustawień listy
  4. Po ustawieniu listy, zatwierdź wszytko klikając na OK, a Twojej komórce/komórkach pojawi się możliwość uzupełnienia wartości poprzez kliknięcie po prawej stronie komórki w przycisk listy. Zdjęcie poniżej.
    Widok rozwijalnej listy