Przejdź do treści

Zaawansowane formatowanie komórek

Kiedy chcesz w komórce/komórkach przechowywać informację niestandardową, taką jak metraż czy też prędkość, możesz wykorzystać zaawansowane formatowanie komórki. Jeśli do komórki wpiszemy wartość Wartość odczytywana jako tekst„60 km/h” to Excel odczyta te informację jako tekst, nie liczbę. Tak wprowadzona wartość nie nadaje się do dalszej obróbki, chociażby do działań dodawania czy odejmowania. Skąd wiem, że ta wartość będzie odbierana jako tekst? Wszystko dlatego, że zawartość komórki jest wyrównana do jej lewej strony (nie zmieniałem ręcznie wyrównania). Zdjęcie obok.

Prawidłowym sposobem wprowadzenia takiej wartości powinno być zapisanie jedynie liczby do komórki, czy też komórek. Następnie dla naszej komórki/komórek korzystamy z prawego przycisku myszy i wybieramy polecenie Formatuj komórki…. Zdjęcie poniżej.

Formatowanie komórek

W otwartym oknie Formatowanie komórek po lewej stronie odszukujemy i wybieramy kategorię Niestandardowe. Następnie w polu Typ, w miejsce hasła Standardowy wpisujemy jak ma wyglądać format naszej komórki. Wracając do naszej prędkości, ten format może mieć postać: 0″ km/h”. Zdjęcie poniżejFormat prędkości

W wykorzystanym formacie „zero” ustala miejsce w którym będzie wyświetlana liczba, która musi  mieć co najmniej jeden znak (jedno „zero”-jeden znak). Zapis w cudzysłowie oznacza, że ten tekst ma zostać dopisany po wartości ale nie stanowi on wartości komórki. Format zaawansowany 2

Jeżeli odrobinę zmienimy kombinację znaków i rozbudujemy format do postaci np. 00,00″km/h” uzyskamy format, który dla wprowadzonej liczby 5 wyświetli wartość 05,00 km/h. „Zera” w tym formacie będą dopełniały brakujące fragmenty wpisanej liczby. Kiedy podamy zbyt krótką liczbę, brakujące pozycje uzupełniane są zerami. Zdjęcie obok.

Tworzenie własnych formatów wymaga od nas wiedzy na temat dostępnych symboli, które możemy wykorzystywać. Tutaj dobrze jest odnieść się do lektury ze strony Microsoft pod linkiem Określanie sposobu wyświetlania danych za pomocą formatowania niestandardowego.

Warto zapoznać się i stosować formatowania niestandardowe. Nasze arkusze będą wyglądały profesjonalnie i czytelnie, a przy okazji nie tracimy możliwości wykonywania obliczeń z udziałem tych komórek.