Przejdź do treści

Wstawianie obiektu na wszystkie slajdy (jednym działaniem)

Często zdarza się, że po stworzeniu prezentacji chcielibyśmy umieścić na wszystkich slajdach nowy obiekt np. grafikę. Nikt nie ma ochoty wstawiać na każdym slajdzie tego samego elementu, szczególnie jeśli nasza prezentacja składa się ze sporej ilości slajdów. Z rozwiązaniem w takiej sytuacji przychodzi wzorzec slajdów, który wykorzystuje się do projektowania szablonów slajdów. We wzorcu slajdów nie pracujemy na naszych treściach, które wcześniej wpisywaliśmy. Pracujemy na układach slajdów czyli na ułożeniu elementów na slajdzie, ich domyślnych rozmiarach, najogólniej pisząc na wyglądzie slajdu.  Co ciekawe, obiekt którego wstawianie opisane będzie poniżej, zostanie wtopiony w tło naszych slajdów co uniemożliwi jego proste usunięcie.

  1. Zaczynamy od wybrania karty Widok, a następnie odszukujemy i klikamy w polecenie Wzorzec slajdów. Zdjęcie poniżej.
    Uruchomienie Wzorca slajdów
  2. Po lewej stronie okna programu mamy teraz podgląd na Układy slajdów. Jeżeli wybierzemy jeden z nich to wszystkie zmiany wprowadzone w tym układzie będą miały swój efekt na Wzorzec głównywszystkich slajdach stworzonych przez nas z wykorzystaniem właśnie tego układu. Jeżeli naszym zadaniem jest wstawienie obiektu na wszystkich slajdach wybieramy wzorzec główny (dla wszystkich slajdów). Jest to pierwsza miniatura, na samej górze z numerem 1. Zdjęcie obok.
  3. Kiedy już kliknęliśmy w pierwszy wzorzec, wstawiamy na nim nasz obiekt, którym może być np. logo firmy. Umieszczam grafikę w taki sposób aby nie nachodziła na obiekty, które już są na wzorcu wstawione. Zdjęcie poniżej.
    Wstawiona grafika na wzorcu
  4. Przejrzyj teraz pozostałe wzorce. Prawdopodobnie nie na wszystkich z nich będzie widoczna Ukrycie grafiki tławstawiona grafika. Dzieje się tak ponieważ twórca szablonu dla niektórych wzorców ustalił inny schemat niż ogółu i na takich wzorach zaznaczył opcję Ukryj grafikę tła, która znajduje się na wstążce Wzorzec slajdów (oczywiście w każdej chwili możesz to wyłączyć). Takie działanie wykonuje się kiedy w danym układzie wzorca chcemy zastosować inne ustawienia od pozostałych wzorców. Takim slajdem jest np. slajd tytułowy, z reguły wygląda inaczej niż pozostałe. Zdjęcie obok.Zamknij widok wzorca
  5. Kiedy już „wyprostowałeś” ustawienia ukrycia grafiki tła możemy wrócić do naszych slajdów i sprawdzić jaki jest efekt edycji wzorca. Na wstążce Wzorzec slajdów, po prawej stronie, odszukujemy i klikamy w polecenie Zamknij widok wzorca. Zdjęcie obok.
  6. Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie, na naszych „właściwych” slajdach zobaczymy wstawiony obraz. Teraz spróbuj kliknąć i usunąć. Oczywiście nie dasz rady tego zrobić, chyba że wrócisz do Wzorca slajdów.